Kako se nositi sa opterećenošću kilogramima - Saveti za zdrav odnos prema telu
Kako se nositi sa opterećenošću kilogramima i izgraditi zdrav odnos prema sopstvenom telu. Saveti za pravilnu ishranu, vežbanje i psihološki pristup.
Kako se nositi sa opterećenošću kilogramima
U modernom dobu, dobar izgled se ističe kao jedan od glavnih kvaliteta čoveka, a to je sve češće povezano sa zahtevom da se bude mršav. Mediji su do te mere počeli da ističu mršavost kao kvalitet da su ljudi, posebno žene, opterećeni brojanjem kalorija i razmišljanjem o hrani. Anoreksične manekenke i javne ličnosti predstavljaju model devojkama koje se svakodnevno izgladnjuju. Kako se nositi sa ovim problemom i izgraditi zdrav odnos prema sopstvenom telu?
Utisci i iskustva
Mnoge žene priznaju da su opterećene svojom težinom: "Priznajem da je takvo razmišljanje zahvatilo i mene. Puno vremena posvećujem brizi o ishrani i pazim da se ne ugojim. Evo, npr., sada sam se ugojila pola kilograma tako da imam 52,5 kg na visinu 170 cm. Znam da to nije puno i da prema tabeli preporučenog BMI-a spadam u kategoriju neuhranjenih, ali bukvalno sam ljuta na sebe zbog tih pola kilograma."
Drugi imaju drugačiji stav: "Ne dozvoljavam medijima da mi ispiraju mozak. Od kad sam izgubila zdravlje, bitno mi je da sam koliko mogu zdrava i rumena. Meni je stalo da lepo izgledam i budem vitka, ali ne po cenu zdravlja. To postižem pravilnom i zdravom ishranom, ne gladovanjem, i sportom."
Zdrav pristup ishrani
Ključ je u umerenosti: "Inače sam protivnik bilo kakvih rigoroznih dijeta i gladovanja. Mislim da čovek treba da pre svega poštuje sebe i svoje telo i bude svestan njegovih mogućnosti i ograničenja. Nemamo svi iste fizičke predispozicije i u skladu sa tim treba živeti. Nemaju sve žene manekensku građu i ne treba to da im bude ideal."
Mnogi se slažu da izgled nije sve: "Meni nije lepo mršavo, izgladnelo telo po svaku cenu, nego oblikovano i zategnuto telo, a to se postiže dobrom ishranom i vežbama."
Opasnosti ekstremnih dijeta
Neki korisnici dele užasna iskustva: "Devojke, imam drugaricu koja je zaista bila opterecena kilogramima i onda je odjednom krenula da mršavi. Iza mesec dana je skinula 15 kg, došla je na kilažu od 45 kg i završila u bolnici sa dijagnozom anoreksija. Ona je samo izbacila hleb, testo i tome slično. Mesecima je bila u bolnici na ivici života."
Drugi dodaju: "Mene je opterećenost kilogramima dovela do bulimije koja traje već 3 godine. Ne pamtim jedan dan mog života da je prošao a da ja nisam razmišljala koliko šta ima kcal, kako da smršam i sl."
Praktični saveti
Kako izgraditi zdrav odnos prema hrani i telu:
- Ne brojite kalorije opsesivno - fokusirajte se na kvalitet hrane
- Uključite fizičku aktivnost koja vam prija (šetnje, plivanje, trčanje)
- Ne izbacujte omiljenu hranu potpuno - uživajte u njoj umereno
- Ne merite se često - izgled je važniji od brojki na vagi
- Prihvatite da nemamo svi istu građu i težnju za istim idealima
Psihološki aspekt
Problem često počinje u glavi: "Slazem se da je opterećenost kilogramima problem u glavi, ali dobro je sve dok je osoba svesna toga. Ja imam dobru liniju, tačnije nisam debela, taman kako treba, ali bih opet da imam malo manje. Ali šta je tu je - ne mogu da se odreknem stvari koje volim da jedem."
Važno je naći balans: "Bitno je da se čovek lepo oseća, da ne gladuje i da ne broji kalorije, ali i naravno da ne jede kao svinja."
Zaključak
Kao što jedan korisnik kaže: "Ne dozvoljavam medijima da mi ispiraju mozak. Bitno mi je da sam koliko mogu zdrava i rumena." Ključ je u pronalaženju balansa između brige o izgledu i očuvanja zdravlja. Telo nije neprijatelj - treba ga poštovati, hraniti kvalitetno i davati mu pokret koji voli. Pravi uspeh nije u broju na vagi, već u osećaju zadovoljstva sopstvenim telom i životom.